POZOR! Užitečné poznámky pro celý rok (zvláště pro ty co na prvním sezení chyběli!!)

18.10.2003 Proběhla první konzultace třeťáku. Shrnuto, nebude to asi žádná procházka. Pár poznámek platných pro celý ročník:

Systematika
Máme si pořídit Kompendium evangelické dogmatiky od Pöhlmanna, knihu si brát sebou na konzultace;  

Církevní dějiny
Ke zkoušce přečíst 5 monografií (o jevu, etapě vývoje ap.) a 5 pramenných publikací (spisy církevních, apoštolských otců, scholastiků, reformátorů...) Rozlišování pramene  a monografie bude předmětem prosemináře. Připravíme si analýzu buď pramene či monografie (zápočet). Součástí bude i test z dějin dogmatu (bude se dělat doma). Z webu katedry si stáhnout povinnou literaturu, úvod do studia a požadavky. Na každou konzultaci má někdo z nás referát na jedno z děl, uvedené na konci stránky. Odkaz je zde. Najdete tam vše podstatné. Další odkaz je na literaturu . Z ní je obzvláště doporučen Molnár, Na rozhraní věků; Tony Lane, Dějiny křesť. myšlení; Pieper,  Scholastika. Proseminář se bude dělat na téma Husova odvolání od soudu papežova k soudu Kristovu. Je ke stažení v sekci "šikovné studijní pomůcky" našeho webu.

Starý zákon
Sehnat si hebrejskou Bibli a to Suttgartské vydání (Biblia Hebraica Stuttgartensia).  Dr.Prudký má kvalitně vypracovanou přípravu pro dálkaře, umístěnou na fakultním webu. Najdete tam mj. i fonty z BibleWorks potřebné ke korektnímu zobrazení této přípravy. Přímý odkaz jest zde.

Nový zákon
Asi bude nutné mít k dispozici Nový zákon v řečtině, nejspíš edice Nestlé Aland (kvůli  kritickému aparátu). Po celý rok budeme potřebovat knihu R.E.Browna, Ješíš v pohledu Nového zákona. Tu jsem viděl ke koupi např. ve Vyšehradu v Jindřišské či v Plzni v Karmelitáské prodejně u Americké třídy., dále budeme pracovat s knihou P.Pokorného, Vznik Christologie. Ta je dost stará, ale já ji sehnal na jedné faře. Prý tam byly dodány hromadně, takže stojí za to se po farách poptat. V Kalichu jí nemají, volal jsem tam. Každou seanci bude někdo zpracovávat exegezi. Její osnovu najdete zde.