II. Pøehled skloòování adjektiv

1. a 2. deklinace


 
 
Vzor
bonus, a, um dobrý
líber, a, um svobodný
pulcher, chra, chrum pìkný
Sg. Nom.

Gen.

Dat.

Ak.

Vok.

Abl.

bon-os

bon-í

bon-ó

bon-um

bon-e!

bon-ó

bon-a

bon-ae

bon-ae

bon-am

bon-a!

bon-á

bon-um

bon-í

bon-ó

bon-um

bon-um!

bon-ó

líber

líber-í

líber-ó

líber-um

líber!

líber-ó

líber-a

líber-ae

líber-ae

líber-am

líber-a!

líber-á

líber-um

líber-í

líber-ó

líber-um

líber-um!

líber-ó

pulcher

pulchr-í

pulchr-ó

pulchr-um

pulcher!

pulchr-ó

pulchr-a

pulchr-ae

pulchr-ae

pulchr-am

pulchr-a!

pulchr-á

pulchr-um

pulchr-í

pulchr-ó

pulchr-um

pulchr-um!

pulchr-ó

Pl. Nom.

Gen.

Dat.

Ak.

Vok.

Abl.

bon-í

bon-órum

bon-ís

bon-ós

bon-í!

bon-ís

bon-ae

bon-árum

bon-ís

bon-ás

bon-ae!

bon-ís

bon-a

bon-órum

bon-ís

bon-a

bon-a!

bon-ís

líber-í

líber-órum

líber-ís

líber-ós

líber-í!

líber-ís

líber-ae

líber-árum

líber-ís

líber-ás

líber-ae!

líber-ís

líber-a

líber-órum

líber-ís

líber-a

líber-a!

líber-ís

pulchr-í

pulchr-órum

pulchr-ís

pulchr-ós

pulchr-í!

pulchr-ís

pulchr-ae

pulchr-árum

pulchr-ís

pulchr-ás

pulchr-ae!

pulchr-ís

pulchr-a

pulchr-órum

pulchr-ís

pulchr-a

pulchr-a!

pulchr-ís

3. deklinace


 
Vzor
ácer, ácris, ácre ostrý
brevis, breve krátký
félíx, ícis ¹»astný
komparativ

clarior, ius slavnìj¹í

Sg. Nom.

Gen.

Dat.

Ak.

Vok.

Abl.

ácer
 
 

ácr-em

ácer!

ácr-is

ácr-is

ácr-í

ácr-em

ácr-is!

ácr-í

ácr-e
 
 

ácr-e

ácr-e!

brev-is

brev-em

brev-is!

brev-is

brev-í
 
 

brev-í

brev-e
 
 

brev-e

brev-e!

félíc-em félíx

félíc-is

félíc-í

félíx

félíc-í


 
 

félíx

clárior-

cláriór-em

clárior!

cláriór-is

cláriór-í
 
 

cláriór-e

clárius
 
 

clárius

clárius!

Pl. Nom.

Gen.

Dat.

Ak.

Vok.

Abl.

ácr-és
 
 

ácr-és

ácr-és!

ácr-és

ácr-ium

ácr-ibus

ácr-és

ácr-és!

ácr-ibus

ácr-ia
 
 

ácr-ia

ácr-ia!

brev-és

brev-és

brev-és!

brev-ium

brev-ibus
 
 

brev-ibus

brev-ia
 
 

brev-ia

brev-ia!

félíc-és

félíc-és

félíc-és!

félíc-ium

félíc-ibus
 
 

félíc-ibus

félíc-ia
 
 

félíc-ia

félíc-ia!

cláriór-és
 
 

cláriór-és

cláriór-és!

cláriór-um

cláriór-ibus
 
 

cláriór-ibus

cláriór-a
 
 

cláriór-a

cláriór-a!