Hysterický kalendář


3050 př.n.l - Jeden Sumeřan vynalezl kolo. Nápad byl do týdne ukraden a zduplikován dalšími Sumeřany, čímž byl do budoucna dán základ obchodní etice.

2900 př.n.l. - Podiv nad tím, proč Egypťané nazvali tu novou věc "Sfinga", se stal prvním ze sedmi divů světa.

1850 př.n.l. - Británci prohlásili operaci Stonehenge za úspěch. Konečně se jim ty šutráky podařilo seskupit do dostatečně nesmyslného útvaru, aby tím dokázali po celá staletí mást vědce.

1785 př.n.l. - Babylónští vědci  představili světu první kalendář, jehož rok měl 354 dní.

1768 př.n.l. - Babylóňané zjistili, že je něco špatně, protože zima začala v červnu.

  776 př.n.l - První peníze na světě se objevily v Persii. Následkem toho se v Persii den nato objevil první padělatel.

 525 př.n.l. - Byly uspořádány první Olympijské hry. Ukázalo se, že jsou podobně těm moderním, s tím rozdílem, že Rusové se nesnažili zapsat dvoumetrovou osobu s knírkem do ženského vrhu koulí. Místo nich to udělali Egypťané.

 410 př.n.l. - Řím ukončil praxi uvrhování dlužníků do otroctví, čímž odstranil největší překážku vzniku kreditní karty.

 404 př.n.l - Peloponéská válka trvala už dvacátý sedmý rok, protože ani jedna ze stran nedokázala najít písaře, schopného do mírové smlouvy správné napsat "peloponéský".

 214 př.n.l. - Desetitisíce Číňanů pracovaly desítky let na výstavbě 2 800 kilometrů dlouhé Velké čínské zdi. A po tom všem se ukázalo, že ani to nedokáže udržet sousedovic čokla venku.

     1 př.n.l - Výrobci kalendářů zjistili, že se absolutně nemohou shodnout na 4om jak ce bude nazývat 0říští bkk.

$&ont fac%="Toron4o" coli2="#00000"> &N"sp;&nbR0; *%9 n.l.,'b> - Na up poze-ků v s% ukázaD jako dMti pitGIá inveA0ice.

 > $32 n.l$$/b> - !>Svatý atrik< > přin`#l do I"ka křeB0anství čímž dIorodcůDposkytl zajímavý důvod k vzájemným masakrům po celý zbytek jejich
zaznamenané historie.

1000 n.l. - Leif Ericsson objevil Ameriku, ale řekl si, že to ani nestojí za zmínku.

1125 n.l. - V Evropě byly poprvé představeny arabské číslice, což tamním rolníkům umožnilo vyřešit nejvíce matoucí problém: Kolik dlužíte na daních z MMMDCCCLX, když jste zařazeni v XXXVI procentní daňové skupině?

1233 n.l. - Je zavedena Svatá inkvizice, aby mučila a zabíjela každého, kdo by nesouhlasil se zákony Církve svaté. Její praktiky však byly natolik nekřesťanské, že v činnosti směla pokračovat jen příštích 600 let.

1297 n.l. - První burza na světě otevřena, ale nikdo nebyl tak prozíravý, aby kupoval akcie Xeroxu a IBM.

1433 n.l. - Portugalsko odstartovalo obchod s africkými otroky, což ukázalo, co dokáže malá ambiciózní zemička s trochou důvtipu a spoustou zlých úmyslů.

1456 n.l. - Anglický soudce revidoval případ Johanky z Arku a zrušil rozsudek smrti. Bohužel pro obžalovanou, rozsudek byl vykonán již v roce 1431.

1492 n.l. - Kolumbus dokázal jak moc se ztratil: když přistál na Bahamách, pojmenoval je San Salvador a místní obyvatelé nazval Indiány.

1497 n.l. - Amerigo Vespucci se stal osmým nebo devátým člověkem, kterému došlo, že byl objeven Nový Svět. Byl však prvním, kterého napadlo nazvat ho po sobě ... Spojené Státy Vespuccijské!

1508 n.l. - Michellangelo konečně souhlasil s tím, že vymaluje strop v Sixtinské kapli. Nato však po sobě odmítl umýt zaflákaná okna.

1522 n.l. - Vědci, kteří vždy dobře věděli, že svět je placatý, učinili závěr, že Magellan uskutečnil cestu kolem něj tak, že se plazil po jeho spodní straně.

1568 n.l. - Rozesmutněn nad pošpiněním svého dobrého jména, vyvraždil Ivan Hrozný dalších 100 000 mužiků, aby ho přestali nazývat Ivanem Hrozným.

1618 n.l. - Příští generace byly odsouzený k záhubě poté, když Angličané popravili Sira Waltra Raleigha, ale jeho tabákové rostlinky nechali na pokoji.

1642 n.l. - Devět studentů obdrželo úplně první tituly bakaláře umění na americkém kontinentě. Poté však okamžitě zjistili, že nejsou žádná volná místa pro chlapce s pokrokovým uměleckým vzděláním.

1670 n.l. - Puritáni byli natolik zabraní do upalování falešných čarodějnic, že ani neoslavili kulaté výročí získání své náboženské svobody.

1755 n.l. - Samuel Johnson vydal první anglický slovník, čímž konečně poskytl dětem knížku, v níž mohly najít všechna sprostá slova.

1758 n.l. - New Yersey je vybráno jako místo pro první americkou indiánskou rezervaci. To mělo indiánům ukázat, jak nuzný život je od této chvíle v podobných zařízeních čeká.

1763 n.l. - Francouzsko-indiánská válka skončila. Jak Francouzi tak indiáni prohráli.

1770 n.l. - Zastřelení tři lidí během Bostonského masakru zažehlo plamen revoluce. O 200 let později by zastřelení tří lidí bylo v Bostonu považováno za mizerný průměr sobotní noci.

1773 n.l. - Kolonisté v bostonském přístavu naházeli do moře náklad čaje. Britové tento čin nazvali barbarstvím, protože k tomu opomenuli přidat mléko.

1776 n.l. - Napoleon se rozhodl dodržovat neutrální postoj k americké revoluci. Primárně proto, že mu bylo teprve sedm let.

1779 n.l. - John Paul Jones Britům oznámil: "Teprve teď začínám bojovat!", načež se začal cítit poněkud trapně po zjištění, že se jeho loď potápí.

1793 n.l. - Nejslavnější větou, kterou kdy pronesla Marie Antoinette bylo: "Dejte jim nažrat olova!". Bylo to taky poslední diplomatické prohlášení, které kdy udělala. A také poslední věta, kterou vůbec řekla.

1799 n.l. - Překlad nápisů na rosettském kameni učencům konečně prozradil, že egyptské hieroglyfy neříkají nic důležitého: "Drahý Ramsesi, jak se máš? Já se mám dobře"

1805 n.l. - Robert Foulton vynalezl torpédo.

1807 n.l. - Robert Foulton vynalezl parník, aby měl konečně něco, co by mohl vyhodit do povětří torpédem.

1815 n.l. - Jsou stanovena pravidla Poštovní služby. Stalo se tak poté, co Andrew Jackson zvítězil v bitvě o New Orleans měsíc po skončení války (1812-1814), o němž ho měl zpravit dopis, který však dostal až po bitvě.

1850 n.l. - Henry Clay prohlásil: "Dávám přednost tomu mít pravdu, než se stát prezidentem", což vyvolalo bouří smíchu, neb to prohlásil člověk, který na prezidenta neúspěšně kandidoval pětkrát.

1859 n.l. - Charles Darwin vydal dílo "O původu druhů". Má zhruba stejnou zápletku jako "Planeta opic", ale rozhodně nevydělalo tolik peněz.

1865 n.l. - Unionističtí vojáci čelili nejtěžšímu úkolu celé války: Udržet generála Granta natolik střízlivého, aby přijal Leeovu kapitulaci.

1894 n.l. - Thomas Alva Edison promítl první pohyblivé obrázky. Všem se to líbilo, s výjimkou filmových kritiků.

1903 n.l. - Otevření Transsibiřské magistrály umožnilo cestujícím z Moskvy dosáhnout Vladivostoku za 8 dní! Bylo to ovšem mnohem rychleji, než se tam většina z nich kdy chtěla dostat...

1910 n.l. - Založení organizace Mladých amerických Skautů - špatná zpráva pro staré dámy, které by raději přecházely ulice samy.

1911 n.l. - Royald Amundsen dosáhl Jižního pólu a uvedl, že jeho podezření se potvrdilo: Jižní pól vypadá zatraceně stejně jako ten Severní!

1912 n.l. - Lidé s rezervacemi na zpáteční cestu Titaniku dostali své peníze zpět.

1920 n.l. - Osmnáctý dodatek Ústavy USA postavil pití alkoholu mimo zákon, takže s tím každý přestal. Tedy s výjimkou menšiny čtyřiceti milionů beznadějných zatvrzelců, kteří nepřestali.

1924 n.l. - Hitler byl propuštěn z vězení o čtyři roky dříve na čestné slovo, že se úplně změnil, a že s ním už nebudou žádné potíže.

1928 n.l. - Herbert Hoover slíbil "kuře v každém hrnci a auto v každé garáží", ale opomněl dodat, že brzy bude většina Američanů bez hrnců a bez garáží.

1930 n.l. - Objevení Pluta. Ne toho čokla, troubo, ale planety. Pes byl vytvořen Waltem Disneyem až v roce 1938.

1933 n.l. - Německé hospodyňky zjistily, proč se ten bláznivý tapetář s knírkem už nikdy nevrátil, aby dodělal svou práci.

1933 n.l. - Hitler založil Třetí říši a vyhlásil, že potrvá tisíc let. Vývoj událostí ukázal, že měl pravdu: sekl se jen o 988 let. (Což není tak špatné! Češi totiž mezitím zjistili, že "věčné časy" trvají zhruba čtyřicet let...)

1938 n.l. - Velká Británie a Německo podepsaly mírovou smlouvu, čímž bylo odvráceno i to nejmenší nebezpečí vzniku Druhé světové války.

1944 n.l. - Hitlerův slib, že když Němci vyhrají válku dostane každý Volkswagen, se ukázal být slabším stimulem než Vůdce očekával. Historikové se přou o to, jak by to dopadlo, kdyby tehdy každému slíbil Porsche.

hrbi@qmail.cz