Friends of Irael         Stolní společenství přátel Pavlače

Hnízdo pro jedince zoufale klopýtající nástrahami studia 6.ročníku evangelické theologie...

Motto: "Stykem s génii je i idiot kultivován..."
Slavnostně slibuji, že se budu držet na této fakultě zuby nehty a dobrovolně neodstoupím. Po tuto dobu budu udržovat tyto strany, které snad budou užitečné všem nebohým studujícícím pracujícím a podobným individuím, jež se dálkově vzdělávají. K tomu mi dopomáhej Bůh!
Další konzultace se prostě nekoná. It´s over... Ale vznikla stolní společnost přátel Pavlače, na web přibudu brzy nějaké fotky, poprosím paní Trojanovou a o pár rad jak studium dorazit a info o tom jak se bude Pavlač transformovat. Stay tuned!


24.6.2007 Tak pár novinek. Pepa Lédl je ve špitále, snad se brzy vykřeše, k čemuž mu držíme palce. Petra Bandhauer je taky ve špitále neboť si jí narodil synek Samuel. K čemuž jí graaatulujemee!

13.5.2007 Příští konzultace je milí přátelé, sestry a bratři, poslední... Uteklo to docela rychle a snad v pravý čas těsně před totálním vyčerpáním.  Na posledním ichthyologickém semínáři u Rybky jsme se domlouvali že by stálo za to se v Praze poněkud zdržet a zapít naši poslední společnou konzultaci.  Kdoví zda se s některými kamarády ještě vůbec uvidíme. Každý bude vypuštěn do individualistického zápasu o poslední mety, kterými jsou diplomka a státnice. Ale určitě domluvíme nějakou formu pokračování našeho společenství stolu... Také popřemýšlíme co dál s Pavlačí. Takže v sobotu na viděnou.

13.5.2007 V levém sloupci je odkaz na anketu pro dálkaře (co byste chtěli připomínkovat, změnit ap. v pojetí dálkového studa na ETF). Věnujte jí prosím chvilku!

13.5.2007 Krátký sumář požadavků a pravidel k dokončení studia jsem dal do do odkazu s požadavky na šesťák. V čítárně je cvičné kázání Pepy Lédla a moje.  Do sekce textů a odkazů jsem zase něco dohodil. Něco fotek jsem vložil do galerie.

16.3.2007 Pepa Lédl se stal TV hvězdou! Jeho objev Pražské bible byl zlatým hřebem televizních novin 19.února 2007! Byl zařazen namísto zvířátek. Sledujte video ZDE!!!
10.3 2007 Ahoj, pokud jste si to ještě neuvědomili, tak nás čekají jíž jen tři sobotní konzultace a na obzoru je sentiment... Úkoly na příště jsou v běžící liště nahoře, detaily v odkazu s úkoly vlevo. V sekci studijních pomůcek jsou nascanované texty prof. Balabána z minulé konzultace. Ve Strážné věži tipy na zajímavou etno hudbu a ve chlívku s odkazy zase něco málo zajímavého čtení. Příští šabbat na viděnou...

14.2.2007 V sekci studijních pomůcek jsem opravil odkaz vedoucí k programu DAVAR. Jeho autor nám k němu mailnul:

V soucasnosti je intenzivne vyvijena verze Davar3 - uz to neni jen Hebrejsky slovnicek, ale spise komplexni nastroj ke studiu Pisma. Pribylo pokrocile vyhledavani, Strongs, reference v textu, recka morfologie, exporty do mnoha formatu, paralelni zobrazeni textu a mnoho jineho... V soucasnosti existuje cca 160 modulu textu pro Davar3 - vsechny ceske preklady a mnoho ostatnich. Verim, ze program udela dobrou sluzbu vsem studujicim...
S pozdravem
Josef Planeta,autor programu Davar
Za práci na tomto programu patří autorovi fakt velký dík!

A do galerie jsem pověsil pár fotek zachycených ostrým objektivem a jazykem Pepy Lédla. Včetně pro budoucnoust unikátního dokumentu doby - reservace v Rybce! Zdroj pro diplomandy píšící o ekumenickém hnutí přelomu 20. a 21. století!

13.2.2007 O onu užitečnou pomůcku si napsali zatím: Jirka Z; Pavel K; Pepa L; Petra B; Tomáš K; Emilka K; Bára J; Honza L; Michaela K; Vláďa Č; Marek K a Darina B. Do čítárny jsem s dost velkým zpožděním zařadil příspěvek kolegyně Aleny Poláškové z druhého ročníku o vězeňské pastorační péči. Děkujeme! Nu a též zpětně je v čítárně spousta zajímavého čtení od Olgy. Jindry a Báry!

12. 2.  2007 Jako vždy je toto období lehce šílené, take jsem se k práci na Pavlači dostal až na poslední chvíli před konzultací. Úkolů není mnoho, viz běžící text. Konzulace jest již v pátek 16.2.2007, akorát nevím od kolika hodin vlastně... Ví to někdo? Do sekce studijních pomůcek přibyl odkaz na text dr. Prudkého "Příbeh o tajemství Israele", který se váže k thematu našich SZ sezení. Něco málo zajímavých textů jsem umístil  do sekce odkazů.  Objednávky na pomůcku, jež přislíbil Jindra Pospíšil, byly sumarizovány a našemu dobrodinci odeslány. No a o tomto víkendu by bylo záhodno se domluvit zda půjdeme do nějakého toho obrázku.

11.1.2007 Ahoj sestry a bratři, strýcové a tety, podařilo se mi stáhnout Nový zákon (NBK) v mp3 namluvený kvalitní sestavou (Somr, Potměšil). Pokud jej někdo chcete přepálit, tak mailněte na e-mail prcek@post.cz. Jeho šíření je legální a cena jest za CD (cca 10 Kč). Posílat se mi to ale poštou nechce, takže v podstatě jde o vás, milé
kolegyně a kolegové, kdož budete v sobotu ve škole.
Nový zákon si také můžete stáhnout z odkazu http://fanum.net/anz/anzmp364.zip. Má to 514 MB.  Celý projekt  je připraven péčí Nadačního fondu Nové Bible Kralické.  Odkaz je též v sekci studijních pomůcek.
NBK

Zdravím a těším se do Rybky. Pavel

8.1.2007 Na stranu s úkoly pro šesťák jsem umístil seznam literatury od dr. Beneše (pro zkoušku z poimeniky). Do sekce studijních pomůcek přibyl Haidelberský katechismus a na stranu s odkazy další sprška textů na mé oblíbené protiislámské thema. 

7.1.2007 Vítejte v Novém roce. Nechť je požehnán Hospodinovou přízní...  Howgh! A do stránky s nápady jsem dodal aktuální stav našich myšlének, zanícených touhou vetknout šlépěj do zdí naší fakulty. Příslušná strana Vám buď vyskočila rovnou, nebo odkaz naleznete u datumu 8.12.2006


8. 12. 2006 Tak stránka s nápady je konečně hotova!!!  Měla by vám vyskočit po otevření Pavlače. Pokud ne, pak máte blokována vyskakovací okna. Než dám odkaz do menu vlevo, tak můžete stranu otevřít kliknutím sem.

29.11.2006 Na stránku s úkoly pro šesťák je nascanován pracovní list pro kurs SZ (není na moodle). Najdete tam úkoly na příště. Ke stažení odsud, popř. ze sekce studijních pomůcek je text prof. Filipiho "Verbum solatii" který máme přečíst do PT. Nacpal jsem to  do pdf, takže to snad dobře vytisknete. Stejně tak je zde, či ve studijních pomůckách text M.Heideggera: Co je metafyzika, který máme přečíst pro filosofii.

Do sekce zajímavých textíků jsem dodal něco čtení (tentokráte i mimo moje obvyklé anti-mohamedánský džihád - to aby Marek Feigl nevyčítal :-)))


6.11. 2006 Přidána strana s úkoly pro šesťák. Vložen naskenovaný článek J.B.Součka: Nečiním dobro, které chci, nýbrž zlo, které nechci. Ke stažení v sekci studijních pomůcek, nebo rovnou zde. Potřebujeme jej k Praktické theologii. Do sekce studijních pomůcek přidán naskenovaný text S.Segerta: "Jak recenzovat knihy", který potřebujeme ke  kurzu Starého zákona. Možno stáhnout i zde.  Dočasně ke stažení Husserlův text pro filosofii tuto sobotu.Je aktualizován adresář (vč. nových spolužáků). Marek Kult má nový telefon. Nu a na závěr prosba.  Ten článek S.Segerta jsem krom naskenované podoby prohnal i OCR do editovatelného textu. Jsou tak ovšem i nesmysly kvůli špatně rozeznaným písmenům. Najde se dobrovolník, který má chcilku času a podle naskenované verze to opraví? Budoucí spolužáci to jistě ocení... :-).  Zájemci jej mailnu.

3.11.2006 Další várka příspěvků do Čítárny opět od Dariny. Děkujeme!


16.10. 2006  Tak to bylo fajn, že jsme se při minulé konzultaci sešli u Rybky v pěkném průřezu staronových tváří, jedinců co již mají školu za sebou. Příjemné setkání!
Do čítárny jsem dodal vše co jste přes prázdniny poslali a co jsem vyštrachal. Tedy Mel Gibson a Komenský od Báry, novozákonní exegeze ke státnici, periodizaci vývoje člověka (ještě ke PT pro čtvrťák), veleužitečné výpisky z Odenovy dogmatiky, srovnání Dekalogu dle Husa, Kalvína a Luthera, Husův výklad Desatera (v sekci studijních pomůcek) od Dariny, Janovská theologie od Jirky Zedníčka.
Darinu čeká nepříjemná věc, tak ať to dobře dopadne!

12.10.2006 Pepa Lédl má změněné e-maily a telefon.

8.9.2006  Ahoj po prázdninách. Asi největší překážkou je momentálně absolvovat zápis do dalšího,  posledního :-(  ročníku. Ptal jsem se paní Trojanové na studijním jak se na nás podepíše kreditní systém. Údajně máme být v klidu, neb budeme zapsáni dle stávajících podmínek. To by znamenalo dvě zkoušky, na podmínku zkoušku jednu - viz výcuc studijního řádu zde. Nicméně na stranách fakulty se objevily podmínky pro zápis s ohledem na kreditní systém. Pokud jsem to dobře pochopil, tak vzhledem k naší dlouhé přítomnosti na fakultě by to mělo být též v pohodě. Abyste nemuseli běhat z Pavlače pryč, podmínky zápisu jsou tady, a rozvrh na šesťák zase zde. Těším se na vás a jsem zvědav, zda se sejdeme v plném počtu. Jo a nezapomeňte, poslední den zápisu je 27. září 2006!!!

16.6.2006 Máme novou přispěvatelku do Čítárny. Kateřino Klimešová vítej!


6.6.2006 Ó to ďábelské datum :-) Ve Szrážné věži zdárně přibývají příspěvky...

26.5.2006 V předvečer naší společné seance dorazila dávka textů do čítárny (Pepa, Honza Lamser, Bára...)

25.5.2006 Petra přispěla s poplachem  do rubriky Strážná věž. Dík! V čítárně je povídání o Listu Židům od Honzy Hellera. Já jsem dodal poznámky k 1. Petrově a recenzi do etiky.


14.5.2006 DVD s filmem Ježíš na minulé konzultaci dostali: Šárka (namísto Emilky která nepřijela-Emilko chceš jej nějak dodat?), dr. Mrázek (prostřednictvím Dariny), Vláďa, Michaela a Honza Lamser

13.5.2006  !!! Pavlač doznala novinky. V levém sloupci najdete odkaz na novou rubriku "Strážná věž" (nejde o Jehovisty:-). Snad se chytne jako naše Čítárna...

13.5.2006
Tak volby proběhly a Pepa bohužel nebyl zvolen. Dá se ovšem s jistotou tvrdit, že pokud by dálkaři mohli i dálkově volit (nutnost cestovat k volbám do Prahy je z možnosti olivnit složení AS téměř z jistotou vyděluje) Pepa by prošel, neboť k poslednímu volitelnému místu mu chybělo 7 hlasů... Berme to jako to jako téma k řešení pro nový senát!!!! Každopádně jsme o sobě dali vědět.

6.5.2006 VOLBY DO AKADEMICKÉHO SENÁTU SE BLÍŽÍ: Navrhujeme našeho kandidáta Pepu Lédla viz jeho volební leták. V čítárně byly dočasně uvolněny neregistrovaným čtenářů některé jeho texty.

4.5.2006 Prof. Trojan zaslal slíbené
koncepty jeho přednášek ke kursu NZ Etiky. Jsou  čítárně v přihrádce Etika
V.ročník.

28.4.2006 POZOR! POZOR! Jak již kolovalo e-mailem, tak dr.Mrázek navrhl výměnu zítřejšího Nového zákona za Systematiku. Nikdo nebyl proti, takže zítra nás čeká doc.Štefan a to v délce 4 vyučovacích hodin.  Příští konzultaci (27.května) tomu bude naopak.
V květnu tedy bude na pořadu teologie epištoly Židům (místo této soboty) a k tomu teologie Zjevení Janova, která může být stručná, propagandistický film o Ježíši a k tomu Život Briana, též stručně. Úkoly, co byly na zítřejší (dubnovou) konzultaci, tedy na zítra, odpadají (možná na ně také dojde příště...?) Myslím si, že to bude ku prospěchu věci, když budeme mít na jeden předmět více času najednou. Vždycky se končí uprostřed nejzajímavější diskuse...

28.4.2006 E-mailem jsem hlásil, že stahuji onu šílenost jmenem "The Jesus Film". Nyní hlásím že se podařilo a po 6 dnech ji mám v compu.  Je ve formátu DVD (na avi se mi to ripovat nechce), titulky a zvuk anglické, španělské, francouzské + exotika arabštiny, japonštiny ap. Zájem zatím projevil Honza L., Vláďa Č., Emily z M. a Michaela K. Pokud ještě někdo bude chtít a dneska se probere (tedy v pátek), nechť mi zavolá na 737308680 ať mu to zítra dovezu.


28.4.2006 ALERT! Dr.Kranát mailem upozornil na blížící se volby (viz naše stránka k tématu) do ak. senátu. Náš kandidát je jasný -  pan režisér Lédl. Jenom nesmíme zapomenout vhodit zítra jeho jméno do jakési urny v knihovně. Zvláště vyzývám naše dámy, aby na to pomněli, neb jsou od přírody serióznější. Volby budou 10.-11.5.2006. Na vhození jmen kandidátů máme cca 12. dní. 9 května 2006 pak bude od 11 hodin ve velké posluchárně předvolební "meeting" s kandidáty. Přimlouvám se abychom v Rybce domluvili předvolební strategii a kampaň našeho kandidáta. Navrhněte koho zkorumpovat a jaký předvolební guláš uvařit...

28.4.2006 Do čítárny přibyla spousta zajímavého čtení. Tentokrát se činila zejména Darina, Petra, přispěl i Honza Heller a skromně i já :-).  Bára poslala do fotogalerie obrázky z feministického theologického dýchánku, alias z dámské jízdy v Marathonu. Tuze půvabná sestava...

22.3.2006 Afghánskému konvertitovi hrozí smrt kvůli přestupu od islámu ke křesťanství. A my troubové se omlouváme za neškodné  karikatury...    
Klikněte sem

21.3.2006 Na stranu se studijními požadavky pro páťák jsem začal sulcovat i požadavky na zkoušky. Prozatím jsou u církevních dějin.

17.3. 2006 Na Pavlač dodána stránka na níž lze vyvěsit knihy, z nichž budeme psát recenzi do Křesťanské revue. Dostanete se na ní ze stránky se studijními požadavky pro páťák (v části věnované etice). Dále v sekci studijních pomůcek zveřejňuji tip od Daniela Mikšíka na databáze  Ústavu klasických studií Filosofické fakulty Masarykovy university. Do alba přibyly nové fotky. No a konečně v čítárně je můj referát na Baumana.

14.3.2006 Do Čítárny dodán referát od Michaely Klimešové (Baumann a také Církevní dějiny), Emilky Kramolišové (Etika) a Šárky Schmarczové (Etika) . Michaela má v kontaktech nový e-mail. Šárka má dobrý nápad, a to dát na Pavlač seznam recenzí  na etické knihy, uveřejněných v Křesťanské revui za x let zpět abychom se lépe orientovali při psaní recenze pro prof.Trojana. Též by šlo vyvěsit na Pavlač i  názvy knih na které tuto recenzi budeme psát my (zabráníme tím případné práci na stejné knize). Najde se někdo, kdo by chtěl projet ty recenze v Křesťanské revui  pár let nazpět? Popř. má někdo kontakt na  některého ze členů redakce KR (tam snad seznamy článků mají...)


16.2.2006 Titulky 600-751 Michaela dodala, jsou ke stažení v sekci učebních pomůcek. Do čítárny přibyl můj referát "O sirobě" (J.A.Komenský) a hlavně dvě novinky od Pepy Lédla (Misijní akomodace Mattea Ricciho a práce o narrativní analýze). Let´s go to read!

12.2.2006 Další titulky (600-750) překládá Michaela Klimešová. Dík!

10.2.2006   Program páteční konzultace 17.2.2006: Nejprve 13:30-15:00, 15:30-17:00 Nový zákon.

Cca 1 hodina J.A. Dus-novozákonní apokryfy a jejich teologické důrazy, pak referáty z janovské teologie z minule a poté se bude probírat patristická

exegeze. K patristické exegezi se máme předem podívat na texty od Chrysostoma: Podobenství o perle a pokladu (Mt 13,44-46) a Proměnění na hoře (Mt
17,1-8). Doporučeno se podívat i na Origena a Aurelia Augustina (vše viz níže).

                    Materiály ke konzultaci od dr. Mrázka

                        Chrysostom: Poklad a perla
                        Origenes: Poklad a perla
                        Augustinus: Proměnění na hoře
                        Chrysostom: Proměnění na hoře
                        Origenes: Proměnění na hoře
                        Matouš 13,21-35 ve francouzštině

                    Vše zazipované v jednom balíčku si stáhněte zde

Večer pak 18:30-20:30; Dr.Beneš: Pašijová zbožnost, několik procházek na cestě dějinami

Na stranu se zajímavými odkazy jsem dodal textík o Srebrenickém masakru z trochu jiné perspektivy.

9.2.2006  Ahoj, na strany s užitečnými studijními pomůckami jsem dodal novou versi titulků k filmu Jesus de Montreal. Jsou přeloženy titulky 1- 600. Překládal jsem já, Petra Bandhauer, Jirka Brei a Vláďa Černý. Titulky jsou rozděleny do dvou souborů které je třeba mít ve stejném adresáři jako soubor s videem, který jste dostali na CD. Kdyby někdo chtěl překládat dál, tak mi mailněte, dodám mu příslušný kousek titulků aby se to nepomíchalo. Název souboru s titulky musí sedět s názvem souboru s videem. Tedy JesusDeMontreal.divx_CD1.srt a analogicky
JesusDeMontreal.divx_CD1.avi
Bacha na to, na CD byl u jednoho souboru Jeses místo Jesus. Tak si to srovnejte, jinak vám titulky nepoběží. Nejsem moc velký znalec videa, ale tímto způsobem jsem to rozchodil. Kdyby něco, tak zavolejte. Pic Pavel P.S.: A co si myslím o aktuálním  dánsko-islámském humbuku?


1.2.2006  Tak po dlouhé studijní agónii se mi podařilo skočit poslední zkoušku a prokousat se první odbornou. Mé štěstí je nevýslovné! Toť radost osobní. A nyní chutě ke studijním povinnostem. DVD, která přepálil Vláďa, jsem rozeslal všem, kdo se o ně přihlásili: Honza Lamser, Pepa Lédl, Michaela Klimešová, Jirka Brei, Jirka Zedníček, Emily z Moravy, Petra Bandhauer, Marek Kult. Snad to všichni dostali. Titulky jsem sehnal v angličtině. Jsou ke stažení v sekci studijních pomůcek. Začal jsem je překládat. Je jich celkem cca 1500. Zatím jsem jich přeložil 300. O další se přihlásili Jirka Brei, Vláďa Černý a ?? Co uděláme, uděláme. Dávky jsou po 150. Chtěl-li by se někdo další z Vás přidat, ozvěte se.

3.1.2006 Vítejte v novém roce! Poslední pokušení se někde cestou ztratilo a tak Vláďa musel poslat film znova. Neb nemám DVD palírnu tak jsem to přepálil na dvě CD. Pepovi, Jirkovi Breiovi i Jirkovi Zedníčkovi, Honzovi a Šárce to odešlo státní poštou. Michaela si film doufám vyzvedla ve Vodňanech na nádraží, Daniel a Darina by měli mít film přímo od Vládi. Marek jej dostane rekomando rychlíkem CB-Plzeň a Petra je nemocná, takže se musí kochat doma acylpirinem a ne poutavým filmem. Je-li někdo kdo by film měl mít a neozval se s poštovní adresou, ať tak bleskově učiní.
Dodal jsem na užitečné studijní pomůcky Lutherův Malý katechismus v češtině - hodí se pro vypracování úlohy z Etiky

24.12.2005 Ahoj,
tak všechno  klaplo jak mělo. Dárky jsem sehnal, ježíškovská epifanie byla letos opět technicky dokonalejší, i když mám podezření že dcerce už je dávno jasné že stromek nosím já a dělá si ze mne svým překvapeným pohledem jen srandu. Ba i z té půlnočky jsem se ve zdraví vrátil. Nemůžu se ale zbavit pocitu že něco stále chybí. A když vidím ty uštvané lidi kolem, kterým z očí čiší: "zaplať Panbůh že už je Štědrý den z krku", říkám si jetli to není tím, že pod vlivem dokonalých filmů, dokonalé techniky a dokonalých služeb máme i očekávání dokonalosti co se Vánoc týče. Všechno musí klapnout, dárky rozdělit všem stejně podle ceny, byt naleštit a uklidit. A hlavně se úporně snažit o tu dobrou pohodu a klid, o kterých se kolem nás mele jak z motlitebních mlýnků. Prostě jsme nejistí když najednou zjistíme, že Štědrý večer je dlouhý vlastně jen pár hodin a když se opojení štěstím nedostaví tuze nás to rozhodí. Už se neumíme radovat jenom z  toho že jsme s blízkými. O tom že bychom si pokorně připoměli narození Mesiáše ani nemluvě. Přes to všechno mám takový pocit, že za tou zoufalou snahou navodit si dojem všeobjímajícího klidu a rodinné pospolitosti, která se zračí v pološílených očích nakupujících davů, se ukrývá v podstatě standardní fundament člověka, a to touha mít někoho rád a udělat mu radost. A že to jinak neumíme, než "by shopping furor" je jen dobovým koloritem. Takže nechť si kazatelé, poučovatelé a plamenní kritici trhnou nohou. Nejhorší by bylo, kdyby o Vánocích megastory zely prázdnotou. Znamenalo by to, že nikomu na nikom nezáleží. A proti tomu jsou koledy drásající můj sluch na každém kroku pouhým čajíčkem. Tak vám přeji hezké svátky.  Pavel

Do sekce studijních pomůcek  jsem dodal z  www.wikipedia.org stažená některá hesla odpovídající tématům k dobovému pozadí NZ. Nejsou to sice vyčerpávající  zpracování z předepsaných knih, ale pro orientaci je to praktické (je to většinou v angličtině)

21.12.2005. Přidal jsem zajímavý článek o Islamismu do sekce odkazů (Oriana Fallaciová)

8. prosince 2005. Film, zdá se dorazil i Michaele Nekovářové. V čítárně jsou další dodané referáty (od Michaely). Olga dodala odkaz na Kalvínovy Instituce v češtině. Stáhl jsem je a jsou v učebních pomůckách. Zítra vyrážím na ty odpolední přednášky, tak co nedošlo mailem dnes, na Pavlači už do soboty nebude.

4. prosince 2005. Další, komu odešel film je Jirka Brei. V sekci učebních pomůcek přibyla Kalvínova Instituce. Potřebujeme ji do etiky. Od Jirky také došly další referáty do čítárny (Kšaft do Církevních dějin a Pavlova teologie do Etiky). Já jsem přispěl referátem na Pasoliniho.

2.prosince 2005. Passolinho jsem zatím odeslal Emilce Kramolišové, Honzovi Lamserovi, Markovi Kultovi, Darině Bártové, Pepovi Lédlovi a Danielu Mikšíkovi.  Prosím o zpětnou vazbu zda CD dorazila v pořádku. Nikdo další se zatím neozval coby zájemce. Michaela Klimešová má asi špatný mail v kontaktech. Mailíky se mi vrací.

26. listopadu 2005 Díky Vláďovi, který mi poslal Passoliniho. Distribuce proběhne dle dohody, čekejte mail. Do sekce studijních pomůcek jsem dodal česke titulky k filmu v tiskuschopné versi.

15.listopadu 2005 No to je novinka! Bára nás asi opustí a zmizí do UK. Ale slíbila, že bude do školy dojíždět. Takže Olga se svým dojížděním z Vídně klesá na druhé místo co se vzdálenosti týče! Na stránky se studijními pomůckami je dodán naskenovaný text Husova a Lutherova Desatera, což potřebujeme do Ethiky. Dodala Darina, dík! Daniel Mikšík dodal do čítárny referát a získává heslo. Doplnil jsem přehled úkolů na páťák, znovu prosím, o shlédnutí a případnou opravu. V čítárně  jsem opravil odkaz na Dariny referát o Emmerichové.

Chystám anketu pro dálkaře, co nejdříve dodám další fotky a další užitečné čtení od Dariny. Abych nezapomněl, minulou konzultaci jsme po dlouhé době dali vale Rybce a poseděli v nedalekém Jerichu. Tradice hospod s křesťanskobiblickými názvy se ovšem pevně držíme :-)

9. listopadu  Pomalu se plní soupis přidělení úkolů na páťák a též čítárna oplývá novými příspěvky

7. listopadu Bára dodala užitečný odkaz na kritiku Mel Gibsonova Ježíše. Dovolil jsem si jej z webu www.poutnici.cz stáhnout a je zde.  Michaela Klimešová zaslala referát a tím si zasloužila heslo do čítárny. Příjemné počtení :-)

6. listopadu 2005 Konečně jsou do přehledu studia pro páťák nacpal vše nač jsem si vzpomněl. Prosím všechny, aby to překontrolovali, popř. doplnili, opravili a dodali hlavně témata svých referátů a termíny, nechť je to přehledné hlavně pro nás tupce, kteří si nepamatujeme co máme vlastně na příště dělat...

5. listopadu 2005 Do čítárny začínají padat příspěvky zadané na 5.ročník. Hlavně Darina a Bára se činily. Bára objevila snad nějaké filmy, které budeme potřebovat. Darina dle e-mailu asi také.

20.10.2005 Snažím se sepisovat požadavky a rozdělení úkolů pro páťák. Protože mnozí z vás mají blokovaná vyskakovací okna, tak to bude přístupné z menu v levém sloupci. Ale mám v zápiscích z poslední konzultace dost brajgl... Kokněte se tam, prosím, a doplňte co je nejasné (kdo co dělá a pod. - mailem) Zatím je jakž tak dán do kupy NZ.

20.10.2005 Doporučují vaší pozornosti ukázku z vynikajícího kázání rakouského teologa O.v.Katze. Ve formátu MP3 zde.

20.10.2005 V adresáři přibyly kontakty na nové tváře v našem ročníku

14.10.2005 Ve fotogalerii jsou konečně fotky z Jindřichovy svatby

6.10.2005 Tak milí kolegové, stav naší kumpanie je následující: Jirka Brei, Darina, Pepa, Marek, Honza Heller, Jirka Zedníček, Jáchym, Emilka a já jsme nějakým zázrakem zapsáni do dalšího kola, Olga jde na denní, Honza Lamser ještě bojoval když jsem s ním naposledy mluvil, Bára asi taky válčí. O ostatních vidu ani slechu. I tak bude nutný v Rybce ten velký stůl...

6.10.2005 Bára nám dodala do čítárny svou práci k 1. odborné zkoušce. Téma je lákavé a vzrušujícící :-) Motiv Písně písní v lidském životě  aneb o józe a mystice

23.9.2005 Je v tom zmatek: Podle informace paní Trojanové NEMUSÍ být písemně potvrzené téma diplomky k zápisu. Stačí jen nahlásit u koho ji budeme psát!!!!

15.9.2005 Protože v podmínklách zápisu se objevily nejasnosti, volal jsem na studijní, ale tam mne odkázali na Karolínku popř. dr.Moravce. Po telefonické rozhovoru s ním, se věc má tedy takto:
- studijní řád ve starých Karolinkách je neaktuální
- v nové Karolince ani snad nebude
- je vyvěšen na webu fakulty, ale měl jsem problémy s jeho otevřením
- dr.Moravec mi jej poslal mailem a já jej přikládám pro Vaši potřebu
- po přečtení řádu je zřejmé, že podmínečný zápis do 5. ročníku lze provést při počtu min 6ti zkoušek 1. odborné + schválení tématu diplomové práce
STUDIJNÍ ŘÁD ve formátu pdf ke stažení

11.9.2005 Jindra se teda fakt oženil. Fotky dodám co nejdříve. Další drb - Olga Navrátilová přejde na denní, doufejme že oblíbené ichtchyologické semináře "U Rybky" ovšem nevynechá...

17.6.2005 Prázdniny jsou na krku. Ať se daří u zkoušek!  Do čítárny jsem zařadil položku Písemné práce k 1. odborné zkoušce. Takže, kdo může a chce nechť se s námi podělí. Jo a abych nezapomněl. Náš "překombinovaný" kolega Jindřich Pospíšil se v létě žení! Gratuluji!  Odvahu synu... Jo a v kontaktech mám nový e-mail.

17.6.2005 SOUTĚŽ
Olga Navrátilová objevila špica biblický citát v brněnském Hantecu. Vyhlásili jsme soutěž:
Poznáte o jaký biblický citát jde?
Kdo první odpoví mailem na tuto otázku obdrží možná poukázku na odběr jednoho nakládaného hermelínu a jednoho piva v hostinci u Rybky (viz fotky - odkaz v levém sloupci). První a druhý  autor správné odpovědi zároveň získá právo být vyfotgrafován s dálkaři 4. ročníku, kteří na něj (ní) budou obdivně zírat. Toto foto bude po dobu letního semestru umístěno na našem webu v samostatném okně.
Jako bonus můžete odpovědět na otázku: Na jakém webu se tento citát nachází (google verboten!)? Vítěz bude po celý letní semestr obdařen čestným titulem "Jeho mozková fluorescence".
Soutěžní citát:

3 Doklapala k Šéfovi sajtna s jakósi koc
4 a hlásí: „Šéfe, tudletu fuchtlu jsme lapli, jak kysala s cizím konópkem.
5 Od Mojžíša máme gebír ju umlátit šutrama. Co ty na to?“
6 Splichtili na něj flignu, aby ho mohli nabonzovat.
Šéf si čupl a čmrdlikal do písku.
7 Když do něj furt vandrovali, hókl na ně:
„Kdo seš čisté, migni ju grimlem!“
8 A zase si čupl a čmrdlikal.
9 Celá sajtna se zdekovala a pila pali.
10 Šéf nasísl na koc: „Kde só všeci, kocóre? Žádné tě neodemlel?“
11 „Ani rana, Šéfe,“ hlásí koc.
A Šéf na to: „Ani já tě neodemelu. Sypé pali a už žádný levoty!“

Soutěž vyhrála Petra Bandhauer a zaslouženě zkonzumovala v hospodě u Rybky výherní hermelín s feferonkami!!!

8.4.2005 Daniel Řehák poslal tip na svůj software k určování řecké grmatiky Nového Zákona. Přikládám jeho dopis (zkrácený) a vřele doporučuji KGNT k užítí. Je to příjemné a praktické. Snad jen český ekvivalent slova chybí.

Zdravím ....  Sice nestuduji etf, ale pomucky ke stazeni nebo uvedene odkazy na Pavlači jsou super. Studuji ets a tak jsem prisel do styku s nz rectinou. Porad mi chybel nastroj na analyzu slov. Pak jsem nasel v tech pomuckach odkaz na stranky pana Fishera, ktery ma ten gnt udelanej na webu. Staci vybrat slovo a kliknout a hned vis co to je zac. To se mi moc libilo a tak jsem se o to zacal zajimat a napadlo me udelat neco podobneho na pc jako aplikaci. Rad programuji a tak to bylo i poteseni. Muj program se jmenuje KGNT a pokud budes mit zajem nebo treba i studenti etf tak mi muzete pomoci v testovani tohoto programu.
Ke stazeni je na http://drehak.unas.cz/KGNT_setup.exe  stranky o tomto programu jsou na http://sweb.cz/Daniel_Rehak/kgnt
Uz celkem funguje, ale obcas se vobjevi chyba a to neni zadane. Pokud chces muzes to zaradit mezi studijni pomucky, ale prosim uved tam, ze se zatim testuje.
Problemy jsem zatim odhalil jen na systemu Win98 a WinME, na jinych zatim ne, tak dejte vedet.

8.4.2005 Vláďa Černý poslal do čítárny písemnou práci k 1. odporné zkoušce na téma Trojiční učení a zároveň přibyl i do kontaktů.

11.3. 2005 Do čítárny se přidal Tomáš Doksanský se svými výpisky z Pohlmannova Kompendia evang. dogmatiky.

16.2.2005 Uzavřena anketa o dálkovém studiu. Již nelze hlasovat. Výsledky jsou v levém sloupci dole. V čítárně nový příspěvek od Báry (Katecheze pr děti) a od Jarky Martínkové z Teol. fakulty v Č.Budějovicích (pěkně zpracované dějiny Židů). No a já jsem přidal osnovu přednášky pro puberťáky na téma "Manželství lehce křesťanským pohledem"  (není to zrovna špička ale nechť je to vydáno v plen). Od Olgy přišel zajímavý textík na téma homosexualita (fakt špica), najdete jej v sekci textů a odkazů a jeden biblický citát. Jestli pak poznáte odkud je (viz soutěž ve vyskakovacím okénku)?

10.2.2005 Nový e-mail na Petru, fotky z Rybky, novinky v čítárně.

6.1.2005 V sekci studijních pomůcek je výtah z knihy M.Biče: Ze světa Starého zákona II, týkající se šabbatu. Dále je v čítárně, v sekci "Praktická teologie" nové čtení od Dariny (homilie)  a  od Olgy (Večeře Páně dětem). Marek O´Kult dodal příspěvek k diskusi o registrovaném partnerství. Ten najdete ve fochu "Zajímavé texty".

9.12.2004 Přihodil jsem něco do čítárny (katechismy CČSH a ekumenický).

9.12.2004 Dodal jsem několik interesantních textů do sekce "zajímavé odkazy", zejména na téma multu-kulti a Izrelsko-palestinský konflikt.

8.12.2004 Třetího decembera jsem byl účasten na oficiálním otevření nového nádraží v hornorakouském Linci. Z důležitých hostů tam krom mne byl i rakouský president Fišer (v místním nářečí psáno Fischer :-), což by ovšem tématicky na Pavlač nijak nepatřilo. Co me ovšem překvapilo, bylo to, že nový bahnhof svorně požehnali katolický linecký biskup a luteránský superintendant. Že se do toho tomu protestantovi chce... Osobně bych spíš žehnal lidem, kteří ono dílo vybudovali než nějakému baráku.

12.11.2004  Do čítárny přispěla Jarka Martínková z Teologické fakulty v Č.Budějovicích. Zdá se že dochází k invazi naší Pavlače do  hájemství jiných universit. Děkujeme!

11.11.2004  Čítárna se rozrostla o další texty, ale hlavně - v sekci studijních pomůcek jsou užitečné novinky z filosofie (slovníček aristotelovských pojmů + další texty)!

5.11.2004 Opět něco na čtení od Dariny.  Ukázalo se, že leckomus nefungují pop-up okénka (možná je máte vypnuté, proto přidávám klasický odkaz na stranu s přehledem učiva pro čtvrťák.

2.11.2004 Novinky v čítárně od Báry, Hanky a mé maličkosti

1.11.2004 Sorry za zpoždění v údržbě Pavlače. Flákal jsem se po Itálii a Rakousích. Papež mne nepřijal, tak jsem alespoň soše Sv.Petra vyleštil nohu :-) Ale hlavě jsem na vlastní oči viděl Titův oblouk se slavným reliéfem menory nesené vítěznými Římany po zboření druhého jeruzalémského chrámu. Fakt zážitek.
Takže co je nového na Pavlači? Doplnil jsem nové spolužáky do adresáře a opravil změněné maily a telefony. Do Pop-Up okénka jsem sesumarizoval požadavky na zimní semestr, jak nám je předestřeli vyučující (pokud jsem na něco zapomněl tak mne opravte). Filosofický slovníček z Aristotela už mám celkem připravený (naskenovaný a převedený do Wordu)-jen piluju vzhled, takže vám jej tento týden pošlu.

16.9.2004 Marek Kult má nové telefoní číslo

8.6.2004 Olga úspěšně dokončila práva. Gratulujeme!

25.5.2004 V sekci studijních pomůcek je nově přehled dějin koncilů do IV. cařihradského koncilu r. 870, dále šikovný přehled kréd v řečtině s paralelním překladem do angličtiny, apostolikum v řečtině a latině, vysvětlení řeckých pojmů v křesťanství a dějiny novozákonního kánonu.
Do čítárny doplněny SZ exegese od Petry Hudcové ke II.odb. zkoušce (hodí se i pro exegetickou seminárku jako inspirace a vzor).
Do vyskakovacího okénka jsem dodal informace týkající se nadcházejících zkoušek. Jedna fotka přibyla do alba. No a nakonec jsem uzavřel anketu k disputaci mezi doc.Štefanem a dr.Mackem. Vzorek 19 hlasujících není zrovna rozsáhlý, ovšem další hlasy už asi nepřibudou. 

21.5.2004  Web se nám utěšeně plní. Proto jsem musel zvýšit prostor o 15Mb. Stálo mne to 90 vočí. Vyberu si to u Rybky v pivech.
Iva Petříčková vás zdraví zpoza oceánu a Martin Vršecký stále existuje (má změněný mail - viz adresář). V čítárně exegeze od Jirky Breie a Jáchyma Gondáše, kritika dějin formy od Marka Kulta.  V sekci učební pomůcky je umístěna přednáška dr.Halamy (s jeho laskavým svolením) o etice Nového Zákona. Petra Hudcová, která letos na ETF absolvuje, poslala výměnou za heslo soubor exegezí ke II.odborné zkoušce. První část je kde jinde než v čítárně. Další část pověsím v pondělí. Děkujeme.

7.5.2004 Po pár letech si teď na pár dní dopřeju dovolenou a mizím na jih. Proto omluvte prosím neaktualizovanou Pavlač. Přišly zase zajímavé věci do čítárny, ale už to tam nestíhám dát. Novinky pověsím 18.května.

26.4.2004  Pozor Petra Bandhauer změnila e-mail. V kontaktech opraveno.

21.4.2004  Do Čítárny jsem doplnil všechny exegeze a exegetické methody, které do dneška došly. Mírných úprav doznal též adresář.

13.4.2004 Dodáno pojednání o rétorické kritice od dr.Mrázka (je v čítárně v sekci exegezí)
 
8.4.2004   Předělal jsem kompletně čítárnu a roztřídil jsem ji (jak jste po tom volali). Zprovozněna je možnost vkládání komentářů k exegezím, tak se čiňte! Bára dodala textík o životě před životem - roztomilé, je to v odkazech. V odkazech je také přednáška o ateismu, kterou dodala Olga. Olga poslala též ukázku feministické exegeze, najdete ji ve studijních pomůckách. Rozrostly se referáty o exegetických metodách (čítárna) - kdo ještě nedodal svůj referát, nechť na mne nezapomene bych to mohl zavěsit na Pavlač.  Pár lidí nereagovalo na mou výzvu k potvrzení zájmu zůstat na mail listu Pavlače. U některých předpokládám, že budou chtít zůstat a jen ještě nečetli onen mail (Emilka, Honza Heller, Jirka Zedníček, Jáchym Gondáš), tak je tam nechám do další konzultace. Ostatní mažu příští úterý (nechci zahlcovat mail nechtěnou poštou). Jáchym Gondáš má plnou schránku, takže pokud s ním někdo budete, řekněte mu to - nedostal by drastický testík od M.Wernische. Opravil jsem nefunkční odkazy v čítárně. Přijdete-li někdo na nějaký takový případ, dejte mi prosím vědět.

26.3.2004 Pepa Lédl dodal kompletní knihu E.Fuchse: "Co dělá naše jednání dobrým" do čítárny. Pepa knihu přeložil a nelze než gratulovat. Dobrá práce! Petra Bandhauer poslala dva referáty. Jsou rovněž v čítárně

12.3.2004 Lupnul jsem na Pavlač pár fotek z dálkařského života (přístup z menu). Foťák budu nosit sebou i nadále, tak se mejte a čistě se oblékejte...

12.3.2004 Čítárna se opět rozrostla o další texty. Přispěla Hana Polívková, Pepa Lédl, Bára a hlavně Roman Mazur, který jest čerstvým dálkařem-absolventem naší fakulty. V případě jeho příspěvků dávám k etickému sebezhodnocení každého sebe sama, zda využije Romanových zpracovaných refrátů, které nás ještě čekají, či zda si je dotyční udělají sami a s Romanem pak třeba zkonfrontují...

12.3.2004 Dr. Prudký poslal vypracovaný sémantický rozbor Gn 22. Dal jsem jej do studijních pomůcek.

25.2.2004 Dneska má premiéru nový (a velmi kontroverzně přijímaný) film od Mad Maxe alias Mel Gibsona "The Last Passion of Christ". Někdo tvrdí, že jde o nejlepší biblický film všech dob, jiní mu zase vytýkají syrovou a brutální podobu, další v něm vidí antisemitské dílo. Zatím se neví bude-li v distribuci i u nás (doufám, že ano), nicméně jako závdavek si můžete zde prohlédnout trailer k filmu. (Přehrává se v QuickTime a má 1,2 Mb)

25.2.2004 Na dvoudenní soustředění 27. - 28.února 2004 je poněkud pozměněný rozvrh. Je ke stažení na webu fakulty, ale kopii jsem dal i k nám aby i později různí zájemci o studium na naší škole měli přehled o tom jak to tu funguje (už se to stalo-že si lidi dělají obrázek o ETF podle Pavlače). Čtěte zde.   Večerní páteční disputace mezi dr.Mackem a dr.Štefanem bude mít za základ článek dr.Macka v Theologické reflexi. Pro sichr ho dávám na Pavlač taky (stahujte zde)

25.2.2004 Darina nám nezištně dodala dobře zpracovaný přehled dobového pozadí NZ. Je v čítárně

25.2.2004 Do čítárny jsem nacpal referát na téma kanonická metoda exegeze od mé maličkosti, plus nové verze exegeze a Bratra Coldy od Báry

23.2.2004 Upozorňuji, že vyšlo nové číslo Kratochvilného čtení Pepy Lédla! Viz odkaz v menu!

22. 1.2004 Nové příspěvky v čítárně od Dariny Bártové

20.1.2004 Naházel jsem další zajímavé články do sekce odkazů

19.1.2004 Olga našla při brouzdání webem latinsko-českou Summu Theologiae od
Tomáše Akvinského. Adresa je: krystal.op.cz/sth/sth.php Odkaz dávám i do sekce učebních pomůcek,

10.1.2004 Témata referátů z exegetických metod na únorovou konzultaci: Textová kritika (J.Brej), Historická kritika (P.Dubinová), Literární kritika (J.Lédl), Kritika dějin formy (M.Kult), Kritika dějin tradice (J.Gondáš), Kritika dějin redakce (E.Kramolišová), Strukturální analýza (neobsazeno), Kanonický přístup (P.Kosmata), Rétorická kritika (neobsazeno), Socio-kritická analýza (neobsazeno), Reader-response kriticism (J.Zedníček), Římsko-katolická biblistika (D.Bártová),  Feministická biblistika (O.Navrátil), Psychoanalytický výklad bible (B.Jirsová), Výklad bible v kontextu postmoderny (J.Lamser)

10.1.2004 Volal jsem paní Trojanové na studijní oddělení ohledně těch písemných prací. Opravdu by její thema mělo být ohlášeno při zápisu, ale je to údajně celkem fuk. Hlavně prý musí být tato práce odevzdána na studijní dříve (popř. ve stejný den) než půjdeme na zkoušku z příslušného předmětu. To vše do konce čtvrťáku. Také platí, že nesmíme tuto katedru využít při psaní eventuelní (pokud se nebesa ustrnou) diplomky. P.K.

10.1.2004 Čítárna doplněna o další práce. Taktéž adresář opraven (mail na Petra Pitelku a nový telefon na Pepu Lédla)

10.1.2004  Vypnul jsem doprovodnou muziku k tomuto webu. Jsem zmlsanej LAN připojením a tak jsem si neuvědomil, že modemisti při načítání trpí.

2.12.2003 Upozorňuji, že v Kratochvilném čtení Pepy Lédla jsou nové texty a to jak v čísle 1, tak i v sekci BBC. Také od Báry došel nový text o mystice. Je, kde jinde než v čítárně.

24.11.2003 Honza Lamser poslal dva texty o díle Augustina  Aurelia "O obci boží". Jeden je anglicky, druhý slovinsky (alespoň si to po dávných zkušenostech se slovinskou kamarádkou myslím). Každopádně to lze číst bez potíží. Najdete je v sekci studijních pomůcek.

24.11.2003  Konečně jsem se dostal k tomu, abych do čítárny dal i další zajímavé textíky od Hanky Polívkové

24.11.2003 Pepa poslal text rozhovoru s prof. Pokorným "Papeže nemusím". Vyšlo v Reflexu 18.7.2003. Je to dost kontroverzní čtení, zejména ohledně vykupitelství Ježíše. Prof. Pokorný to také v následné diskuzi na webu Reflexu dost schytal. Čtěte zde.

3.11.2003 Z páteho ročníku (jenom tiše závidím) se do čítárny zapojila Hana Polívková, navrátivší se z Dánska. Těším se na další příspěvky z "exotických" nordických zdrojů.

3.11.2003 Pepa Lédl poslal latinský i český text Husova odvolání od soudu papežova k soudu Kristovu. Potřebujeme je na Církevní dějiny. Ke stažení či přečtení jukněte na odkaz "šikovné studijní pomůcky"

3.11.2003 Do čítárny přispěli svými texty Darina Bártová a Jirka Brei a tím rozšířili její řady . Děkujeme!

18.10.2003 ve vyskakovacím okénku (pokud vám fungují) máte užitečné poznámky na celý rok. Pokud ne, pak klikněte na tento odkaz.
18.10.2003 Do kontaktů přibylo spojení na naše nové spolužáky

13.10.2003 Čítárna doplněna o dva texty z dílny Honzy Lamsera

1.10.2003  Jindra Pospíšil poslal SMS, že mluvil s dr.Přecechtělovou - následující exoti si mohou zajít nechat zapsat zkoušku z latiny do indexu, neb při přezkoušení znalostí uspěli: Bára, Emilka, Jindra, Pavel a Marek

8.8.2003 Dávám do placu otázku co s čítárnou ve vztahu k novým prvákům???? Jsou tam vypracované de facto dva ročníky povinné četby (pro dálkaře). Navrhuji jet dále ve stejném stylu. Za příspěvek heslo. Třeba se tam časem sejde spektrum pohledů na jednotlivá díla. P.K.

8.8.2003 Mám nový e-mail. Do práce už jen pouze kosmata@dkv.cbe.cd.cz   Mailová adresa prcek@post.cz platí i nadále. P.K. 

13.5.2003 A další Pepa Lédl. Tentokráte novinky v "Kratochvilném čtení"

12.5.2003 Do čítárny přibyly další texty. Zvláště doporučuji Vaší pozornosti teze k úvodu do obecné lingvistiky od neúnavného Pepy Lédla. Premiérově se zapojil i Jirka Zedníček. Vítej mezi exhibicionisty...

12.5.2003 Omlouvám se všem kdo poslali texty do čítárny a obzvláště Pepovi, který zásobuje kratochvilné čtení za pozdní zařazení textů na web. Byl jsem marod, dohání to v práci a teď ještě drtím na zkoušku z jazyka Homérova...polepším se. P.K.

29.4.2003 Reakce J.Mrázka na naše referáty a rekapitulace dálkařského roku

1.4.2003 Nové články v kratochvilném čtení Pepy Lédla. I v čítárně cosi přibylo.

24.3.2003 Pepovo koutek oživen naplno. Dobré čtení. Doporučuji!!

21.3.2003 Spuštěno "Kratochvilné čtení Pepy Lédla. Zatím provozorně.

18.3.2003 Další příspěvky v čítárně

4.2.2003 Změna telefonu Jindry Pospíšila

31.1.2003 Marek Kult má změněný telefon a e-mail. Změny najdete v kontaktech. Bára dodala další texty do čítárny. Dík!

17.1.2003 Zdar lidi: Podařilo se mi náhodou v jednom obchodě objevit knihu A.Jepsena: Královská tažení ve starém Orientu, ze které máme psát příští konzultaci zápočet. Protože již téměř není k ke koupi (i tady jí náhodou našli ve skladu), tak jsem ji koupil, kdybyste ji někdo potřeboval. Jestli ji někdo chcete, tak mailněte (nebo pošlete SMS na tel 737308680). Pošlu mu ji poštou. Pavel Prodáno!

10.1.2003 CD které jsem vám slíbil (víte oč jde) je v kupě. Zítra ho beru sebou. Pavel  (Ach jo, zapoměl jsem ho stejně doma)
10.1.2003 Honza Lamser se připojil do čítárny se svými texty. Díky! 

7.1.2003 Do čítárny přibyly texty Olgy Navrátilové, Báry Jirsové a mojí maličkosti. Taktéž do sekce "studijní pomůcky" jsem vměstnal nějaké další praktické odkazy.

18.12.2002 Další textíky a odkazy přidány do linků a studijních pomůcek
18.12.2002 Na serveru vira.cz jsou docela slušné vánoční vystřihovánky, zpěvníček koled, omalovánky ad. Pro rodiče příjemná věc!
18.12.2002
Vánoce přicházeji - obecně populární článek o vánocích a vánočních zvycích
18.2002 Vánoční projev komunistického prezidenta  Zápotockého z roku 1952 . Ježíšek nám zestárl a je z něho Děda Mráz...

17.12.2002 Origenes z Alexandrie. Život a dílo církevního otce. Esej od Báry Jirsové
17.12.2002 Další věci v čítárně.

13.12.2002 Olga Navrátilová se zapojila do čítárny. Jinak bacha! je pátek třináctýho!

9.12.2002 Máme mezi dálkaři nového spolužáka. Nechť je Honza Heller vítán!
9.12.2002 Pepa Lédl přispěl do čítárny. Slibně se to rozjíždí!

4.12.2002 Zajímavý text o židovském svátku Channuka . Právě tento čas aktuální! Včetně receptů na sváteční židovké koláčky a popisu "channukáckých" zvyků.
4.12.2002 Jindra pospíšil dodal do čítárny svoje práce. Dík!

29.11. 2002 Marek Kult se pochlapil a čítárna se díky jemu opět rozrostla.
26.11.2002 Bára Jirsová dodala další texy. Hej ostatní! Hejbněte taky zadkama!

25.11.2002 Pepa Lédl upozorňuje na právě vydaný překlad knihy Karla Rahnera: Základy křesťanské víry. Kč cca 500, ale prý to stojí za to.
25.11.2002 Do čítárny přibyl první neKosmatův text. Bára Jirsová je odměněna heslem.

21.11.2002 Aktivována čítárna s našimi školními esejemi ap. Koukejte taky něco posílat! Zatím jsou tam jen moje věci.
21.11.2002 Aktivována strana s texty na sudetoněmecké téma - viz odkaz na texty....

13.11.2002 Nacpal jsem do odkazů a studijních pomůcek další zajímavé věci
13.11.2002 Jeruzalém a okolí z družice - satelitní fotka s popisem


1.11.2002 Aktualizován adresář dálkařů.

16.10.2002 Pro čerstvé hebraisty: Odkaz na strany určené památce padlých Izraelců v jejich válkách. Hebrejský text na titulní straně je doprovázen jeho recitací jakýmsi umělcem. Dobrá ukázka výslovnosti. Třeba míti SoundCard. Otevřete pravým tlačítkem myši v novém okně. A ještě jest třeba nejprve tlačítkem STOP vypnout přehrávání Pink Floydů, které vás doprovází.

26.7.2002 Důležité!! Mail od Petra Slámy v odpovědi na můj dotaz ohledně toho, co máme umět a mít k intenzivnímu kurzu hebrejštiny v září!!!

Dobry den, to je velmi "mistny" dotaz. Nuze, opatrit si je treba
Cvicebnici biblicke hebrejstiny Martina Prudkeho, Scriptum Praha 1992, k
mani v Kalichu. A to by melo stacit. Vetsinu latky vysvetluji v hodinach
prave nad touto cvicebnici. DULEZITE ALE JE: k prvni hodine 2.9. (tusim ze
v 8:30) je treba znat pasivne hebrejska tiskaci pismena a AKTIVNE
hebrejska psaci (tzv.kurzivu). Diky za predani tehle zpravy kolegum a
hezky zbytek leta.
Petr Slama
24.7.2002 Dodal jsem další studijní pomůcky a spoustu nových textů na stránku s odkazy

24.4.2002 Nové odkazy na straně odkazy (hle absolutní verš! hehe)
Petice za Izrael zde!!!
Demostrace za Izarael v Praze na Václavském náměstí v neděli 28.4.2002 od 15 hodin!!!!!!

18.4.2002Zpráva z ČTK - že by nás policie začala verbovat do svých řad?
Policie chce povolat do boje proti drogám i budoucí kněze
ČESKÉ BUDĚJOVICE 18. dubna (ČTK) - Policie chce požádat budoucí kněze o pomoc v boji proti drogám. V církvi totiž vidí velký potenciál pro prevenci "jednoho z nejefektivnějších nástrojů zla, které kdy lidi vymysleli", řekl novinářům ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Proto chce policie spolupracovat v souboji s drogami a sociálně-patologickými jevy i s teologickými fakultami českých univerzit. Podle Komorouse se policie snaží povolat do boje proti drogám všechny instituce, které by mohly pomoci. Spolupracuje například se školami, jimž pomáhá pořádat preventivně-výchovné programy. Pionýrským počinem je spolupráce se soukromou firmou na akci "Sokolovská energie proti drogám", kdy podnik financuje informační a preventivní program.
Komorous chválil i spolupráci s některými umělci. Vzpomněl například rockového zpěváka Aleše Brychtu, který otevřeně řekl, že užívání drog je špatné, a tím dal mladým dobrý vzor.
Potěšil jej i zájem českých filmařů o drogovou problematikou. Jako příklad uvedl filmy Perníková věž a Zatracení, které měly premiéru v tomto roce. Podle Komorouse jsou tyto filmy důkazem toho, že se drogy staly natolik vážným problémem, aby se jím tvůrci začali intenzivně zabývat. "V minulosti to bylo téměř nemyslitelné. Když jsme před lety přišli s nápadem, abychom ukázali problematiku drog lidem, dostalo se mi doporučení, abychom nestrašili děti," řekl.
Podle Komorouse je rozdíl, když o problematice drog s mladými hovoří policista, a když ji vysvětluje známá osobnost. "Když o tom hovoří policista, vyzní to jako degradace problému. Lidé pak říkají - zase přišel někdo, kdo chce moralizovat a problém zlehčují," dodal.

5.4.2002 Dodány nové odkazy na zajímavosti a studijní pomůcky
1.4.2002 Trochu překopán systém webu

25.3.2002 Aktualizován adresář

8.1.2002 (Tip od Báry Jirsové) Přednášky Petra Pavlíka (učí i studuje na JABOKu při ETF UK) se konají vždy
ve čtvrtek od 18 hod. v Knihkupectví AVATAR, Sluneční nám. 8 - u výstupu
metra Hůrka - 10 minut z Národní třídy), obvykle je pozván host z řad
duchovních povolání a na konci se zodpovídají dotazy přítomných + koná se
krátké úplné ztišení (meditace, uvnitřnění). Seznam přednášek

8.1.2002 Aby se vám lépe studovalo, přikládám odkaz na stránky, které umí rozebírat řecké věty slovo po slově. Na překlady dokonalé. Je to sic jen Nový Zákon a i tak je to "very good" (pro germanisty "die Spitze").
http://www-users.cs.york.ac.uk/~fisher/gnt/

28.11.2001 Těžko se shání literatura, předepsaná ku našemu snažení... Mám tip. Dost z toho co si máme sehnat pro novozákonní studium (Apokalypsa byla zítra, Vznešený Theofile, Slovo v setmělém světě, O kozlech, ovcích a lidech) + další dobré čtení vydalo nakladatelství Mlýn. Po kratším pátrání jsem se dopídil příslušné adresy: Jan Keřkovský, Vrchlického 1, 586 01 Jihlava, tel.: 066/7310070, e-mail: jan.kerkovsky@evangnet.cz Jsou velmi ochotní a knihy v pohodě pošlou poštou (bez dobírky!!! - zaplacení jest naší křesťanskou povinností, že?:-)

27.11.2001 Olga Navrátilová se snažila a sděluje nám: "Pri nahodnem brouzdani v zakonech pri pracovnim pravu jsem objevila zajimavou vyhlasku ministerstva skolstvi (je z roku 1968, ale stale jeste plati), kde jsou pro ty dalkare, kteri uz na plny uvazek pracuji, celkem zajimave veci (narok na volno predevsim: 14 dni v roce + 2 dny na zkousku atd. - hl. §4). Ten zakon jsem zkopirovala do Wordu, tucne jsem zvyraznila veci, ktere jsou dulezite pro dalkove vysokoskolske studim + kurzivou jsem dopsala nekolik poznamek, ktere mi moje chabe pravnicke nedovzdelani pomohlo vymyslet - ty tedy do zakona nepatri. Kontakt na me, kdyby se nekdo chtel na neco o te vyhlasce zeptat, nevim sice, zda-li bych byla schopna poradit, ale mozna alespon trosku.
Mejte se krasne."
Zmíněný zákon si stáhněte zde.

20.10.2001 Slovenský program Theophilos, který nám doporučil doc. Prudký je zdarma ke stažení na http://www.theophilos.sk Na tomto sajtu jsou grátis k mání i různé české Bible a další užitečnosti. Abyste nemuseli zbytečně platit "Telekoumákům" za internet, stáhl jsem Theophila a je na CD, které momentálně koluje někde mezi Olgou Navrátilovou a Jaruškou Bohlerovou.

14.10.2001 jsem přidal další možnost stažení programu Hebrák

3.11.2001 Hebrák je vypálen i na onom kolujícím CD

1.11.2001 Odkaz na docela šokující článek o Islámu!

17.10.01 - přidány kontakty na nové lidičky