23.3. 2006 19:47  (zdroj http://www.novinky.cz/zahranicni/80908-kdyz-afghanskeho-krestana-nepopravi-soud--udelaji-to-lide.html)

Když afghánského křesťana nepopraví soud, udělají to lidé

Afghánec Abdul Rahmán, který přestoupil z islámu ke křesťanství, by prý mohl být popraven bez ohledu na to, jak rozhodne soud. Neodsoudí-li Rahmána k smrti soud, popraví ho "věřící lidé", tvrdí muslimští duchovní.

KÁBUL - Jedenačtyřicetiletého Rahmána v únoru zatkli a minulý týden postavili před soud potom, co ho jeho vlastní rodina udala, že se zřekl islámu a konvertoval ke křesťanství. Afghánské zákony to nepovolují a připouštějí za tento "zločin" dokonce až trest smrti.

Zatímco afghánská vláda i díky mezinárodnímu tlaku [celá zpráva] hledá kompromisní řešení případu, čímž by mohlo být třeba to, že Rahmána prohlásí za nemocného a slabomyslného, militantní duchovní požadují jeho přísné odsouzení a smrt.

Duchovní: "Usekněte mu hlavu!"

"Není to blázen. Víme, že ke křesťanství přestoupil veřejně za přítomnosti médií," prohlásil vysoký šíitský duchovní Hamidulláh. "Vláda v obavách před mezinárodním tlakem možná dosáhne jeho osvobození, pak ho ale zabijí věřící lidé," dodal Hamidulláh.

Podobně se vyjádřili i další duchovní. "Není vůbec blázen. Zneuctil islám, tak mu usekněte hlavu," řekl Abdul Raúl, který je všeobecně považován za umírněného náboženského činitele a za vlády fundamentalistického Talibánu byl čtyři roky vězněn.

Na obranu Rahmána vystoupil také americký prezident George Bush, který dnes na shromáždění ve městě Wheeling ve státě Virginie prohlásil, že Afghánistán by měl respektovat svobodu vyznání: "Máme v Afghánistánu vliv, který prosadíme, abychom připomněli, že existují všeobecná lidská práva."